"Evrim" teorisi sansüre takıldı !

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Halifelerin_Kabusu_Hulagu
Üyeliği Sonlandırılmış
Mesajlar: 202
Kayıt: 15 Ağu 2011, 16:43
Felsefe: Ateizm

"Evrim" teorisi sansüre takıldı !

Mesaj gönderen Halifelerin_Kabusu_Hulagu » 08 Ara 2011, 12:41

"Güvenli İnternet" kapsamında Darwin'in Evrim Teorisi de sansüre takıldı. Evrim Teorisi'ni anlatan siteye Çocuk Profili altında yasak gelirken, bu teoriye karşı olan siteye ise erişim sağlanabiliyor.

"Güvenli İnternet" döneminin başlamasıyla birlikte kullanıcılar artık Aile veya Çocuk Profili arasında seçim yapabiliyor ve filtreye kendi isteğiyle tabi tutulabiliyor.

Ancak bu profillerin devreye girmesiyle birlikte hangi web sitelerinin bu profillerde yasaklandığıyla ilgili net bir bilgi yok. Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu'nun kararıyla belirlenen yasaklı siteler http://www.guvenlinet.org adresinden de kontrol edilebiliyor. Kullanıcıların oyları da sitelerin yasaklanmasında etkili oluyor.

Akademisyen ve aynı zamanda blogger olan A. Murat Eren ise, Twitter hesabında ilginç bir yasağı takipçileriyle paylaştı. Evrim Teorisi'ini ziyaretçileriyle paylaşan "evrimianlamak.org" sitesi Çocuk Profili altında yasaklı görünürken, bu teoriye karşı duran "evrimaldatmacasi.com" ise filtereye takılmış değil ve bu profil altında görüntülenebiliyor.

"EVRİM TEORİSİ'NİN ÇOCUKLARLA BİR İLGİSİ YOK"

ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Musa Doğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi: "Neden söz konusu siteye yasak getirildiğini bilmiyorum; her türlü yasağa karşıyım elbette; ancak çocukların Evrim Teorisi'yle bir ilgisi yok. Zaten ders kitaplarında bile yer almayan bir konu."

"BÖYLE BİR KARAR ALINMIŞSA BU ÇOK YANLIŞ"

Evrim Teorisi'nin şüphe götürmeyen bir kuram olduğunun altını çizen Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nden Profesör Dr. Aslı Tolun ise şu sözleri dile getirdi: "Evrim Teorisi, biyoloji alanının temel kuramıdır. Eğer yasak kararı özellikle alınmışsa bu çok yanlış."

KAYNAK : http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/19417930.asp

********************************
Resim

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Mesajlar: 945
Kayıt: 11 Ağu 2011, 21:44
Felsefe: Ateizm

Re: "Evrim" teorisi sansüre takıldı !

Mesaj gönderen KRALMAS » 08 Ara 2011, 14:04

Aynı şekilde isminde Ateist, Ateizm vb.. geçen sitelerde (Örn: AteistPlatform.org, AteistForum.org) veya kullanılması islama göre hakaret teşkil eden ismimleri kullanan sitelerde (Örn: Allah.cc), çocuk profilinde engellenmiş durumda. Kişisel fikrim bu tür 0-12 yaş gurubu çocukların anlaması mümkün olmayan içeriklerin engellenmesinde çok büyük bir sakınca yok, ama amaç çocuğu yanlış yönlendirebilecek fikirlerden korumak ise, nasıl ki dinsizlikle ilgili içerikler engelleniyor ise, bunun yanında dini içerikli sitelerde engellenmelidir. Ama ne hikmetse görüyoruz ki islam (Örn: dinimizislam.com), kuran (Örn: kuran.gen.tr), hristiyanlık (Örn: hristiyan.gen.tr), musevilik/yahudilik (Örn: turkyahudileri.com) vb.. masaldan ibaret içerikler sunan, insanları ıspatsız, bilimden ve gerçeklerden uzak saçmalıklara yönlendirmeye odaklı sitelerde herhangi bir engelleme söz konusu değil. Yani amaç çocuklara dini masallar dışında kabul edilebilecek bir seçenek olmadığını, "bilim ve inançsızlık konularında araştırma yapma imkanlarına engel olunarak" dikte etmekten başka bir şey değildir.

Kullanıcı avatarı
Q_continuum
Admin
Mesajlar: 588
Kayıt: 16 Ağu 2011, 10:03
Felsefe: Ateizm

Re: "Evrim" teorisi sansüre takıldı !

Mesaj gönderen Q_continuum » 10 Ara 2011, 14:09

Artık Türkiye'de AKIL sansüre takılmaktadır. Amaç aklı yok etmek ve imanlı lobotomize edilmiş zombilerin oylarını cebe indirmeyi endüstriyel ölçeğe ulaştırmaktır.
"Bağnazın zihni gözbebeği gibidir. İçine ne kadar çok ışık tuttarsanız o kadar çok daralır", Oliver Wendell Holmes, [1841-1935].

kemalistcan
Admin
Mesajlar: 1058
Kayıt: 12 Ağu 2011, 22:34

Re: "Evrim" teorisi sansüre takıldı !

Mesaj gönderen kemalistcan » 03 Tem 2013, 23:44

TÜBİTAK’tan skandal evrim kararı
Resim
Eylül ayında İzmir'de düzenlenecek olan “Matematiksel Evrim Yaz Okulu” için TÜBİTAK'a yapılan başvuru “Evrim tartışmalı bir konu” denilerek reddedildi.

“Matematiksel Evrim Yaz Okulu”nun TÜBİTAK Lisanüstü Yaz Okulu ve Benzeri Diğer Etkinlikleri Destekleme Programı'na yaptığı başvuru reddedildi.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Baskanlığı Değerlendirme ve Destekleme Kurulu'nun raporu doğrultusunda bu ret kararının verildiği belirtilirken, söz konusu raporda şu ifadelere yer alıyor:

“Önerilen Matematiksel Evrim Lisansüstü Yaz Okulunda temel itibariyle; bu alandaki yüksek eğitim boşluğunu doldurmak ve gelecek yıllarda bilimsel sinerjiyi yaratmak için lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik bir eğitim programının düzenlenmesi hedeflenmiştir. Seçilen evrim konusu ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada halen tartışılan ve ortaöğretim ve üstü kademelerde ders niteliğinde okutulan bir konu olup yenilik boyutu yetersizdir. Etkinliğin bilimsel içerikten çok eğitim ve/veya siyasal, kültürel, sosyal boyutları dikkat çekmektedir. Gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada uzlaşılan bir etkinlik olarak kabul görmesi ve çekişmeli/çatışmalı boyutlara / etkinliklere meydan verilmemesi için gerekenlerin yeterince düşünüldüğünü söylemek zordur.”

(soL – Haber Merkezi)

http://haber.sol.org.tr/bilim-teknoloji ... beri-75693
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

Kullanıcı avatarı
Q_continuum
Admin
Mesajlar: 588
Kayıt: 16 Ağu 2011, 10:03
Felsefe: Ateizm

Re: "Evrim" teorisi sansüre takıldı !

Mesaj gönderen Q_continuum » 04 Tem 2013, 06:38

Bu kararı alan BEYİNSİZLERİN evrimin akademik olarak tartışmalı olmadığından habersiz oldukları ortada!
"Bağnazın zihni gözbebeği gibidir. İçine ne kadar çok ışık tuttarsanız o kadar çok daralır", Oliver Wendell Holmes, [1841-1935].

Kullanıcı avatarı
AtayizProfesör
Yeni Üye
Mesajlar: 2
Kayıt: 30 Ağu 2018, 02:00
Felsefe: Ateizm

Re: "Evrim" teorisi sansüre takıldı !

Mesaj gönderen AtayizProfesör » 30 Ağu 2018, 23:32

Platon haklıymış. Gücü çoğunluğa verirsen olacak bu. Çoğunluk istiyor diye nasıl olur da bu tarz yasaklamalar getirilebilir? Ya azınlık haklıysa? Türkiye'de çoğunluk müslüman olunca ve bahsedildiği gibi yaş sınırlaması kararının veya yönetici seçiminin çoğunluğun keyfine bırakılması olunca doğal olarak devlet ve çeşitli sınırlamalar/yasaklar belirli sınırlar içerisinde İslam ideolojisine göre düzenleniyor. Burada bizi ilgilendiren bilimsel tarafı. Evrimin doğruluğu yanlışlığı tartışılmıyor. Bakteri deneyleri vs ile sürekli kanıtlanıyor fakat halen bir biliminsanı çıkıp da "evrim şu kanıta dayanarak yanlıştır" diyemedi. Böyle bir konuyu çoğunluk nasıl istiyorsa ona göre ayarlayamayız. Dinlere birer düşünce olarak saygı duyarım fakat benim yaşantıma ve bilimsel gerçeklere karışıldığı yerde saygım biter. Kuran'da sürekli inanmayanların gözlerinde perde ve kulaklarında ağırlık olduğundan bahsedilir. Fakat aslında baktığımızda Kuran'a inanan insanların, kulaklarındaki ağırlığı bilmem ama gözlerinde perde olduğu görülüyor. İsteyen duymamak için kulaklarını tıkasın, biz elimizde kanıt olan bilimsel gerçeklerimizi dile getirme hakkına sahibiz ve dile getirdiklerimizi dinlemeye herkesin hakkı vardır. Bu haklarımızdan sırf çoğunluk istedi diye vazgeçemeyiz. Evrim sence yanlış mı? Evrim ile alakalı bir şey duymak istemiyor musun? Hayal aleminde mi yaşamak istiyorsun? O zaman evrimden bahsedilen yerlere gitme, sitelere girme, tv programlarını izleme. Bunu yapman yeterli.
"İçinde meleklerin de olduğuna inanmak zorunda olmaksızın bir bahçenin güzel olduğunu görmek yeterli değil midir?" - Richard Dawkins

Cevapla